ICDP på Sri Lanka: I et hardt prøvet område

ICDP har røtter i Sri Lanka helt tilbake til 1990-tallet, men manglende finansiering gjorde at arbeidet stoppet opp. Nå, flere tiår senere, er programmet tilbake – drevet frem av langsiktig samarbeid, lokalt engasjement og et sterkt engasjement for at endring starter i relasjonen mellom barn og deres omsorgsgivere.
I januar 2026 gjennomførte ICDP Norge, gjennom organisasjonen RAHAMA (FORUTs partner på Sri Lanka), en veilederopplæring i Vavuniya nord på Sri Lanka. Sri Lanka har gjennomgått flere utfordringer de siste årene – sist den ødeleggende syklon høsten 2025. Likevel landet de på å gjennomføre opplæringen. Resultatet ble en fin veilederopplæring fylt med læring, refleksjon og fellesskap.
Deltakerne kom fra ulike RAHAMAs forskjellige partnerorganisasjoner nord på Sri Lanka. Disse arbeider tett på familier som lever med fattigdom, rusproblematikk og psykososiale belastninger. Det var tydelig engasjement fra start. Gjennom rollespill, gruppearbeid og erfaringsdeling fikk deltakerne ikke bare innsikt i ICDPs åtte temaer for godt samspill – de utforsket ikke minst egne erfaringer som barn og omsorgspersoner.
Midtveis hadde vi «ICDP Cultural Event». Her uttrykte deltakerne programmets kjerne gjennom drama, sang, kunst og dans. Kreativiteten var stor – men enda viktigere var den dype forståelsen som kom til uttrykk. Aktiviteten skapte stolthet, energi og en sterk følelse av eierskap til ICDP som program.
Tilbakemeldingene fra deltakerne viser at de har fått en forståelse utover det rent faglige. Flere beskrev hvordan kurset fikk dem til å se egen barndom i et nytt lys og forstå barns følelser på en dypere måte. Noen tilbakemeldinger:
“I have revisited my own childhood experiences and truly felt the importance of respecting the feelings of children.”
“We should respect the child’s feelings. Through mutual respect comes a god future.”
By praising even a child exhibiting negative behaviour, we can help transform that behaviour into something positive.”
I learned how to live within our family with love.”
If one single person loves the child, that is enough.
I learned that we should change ourselves first, then society.
Denne typen refleksjoner peker på kjernen i ICDP; å styrke omsorgsgiveres evne til empati og til å se barnet som et individ med egne behov og følelser. Erfaring viser at nettopp dette kan bidra til bedre mental helse, mindre bruk av vold i oppdragelse og sterkere relasjoner i familier – noe som er spesielt viktig i en kontekst preget av stress og usikkerhet.
Deltakere kom raskt i gang med foreldregrupper. Motivasjonen er høy, og arbeidet fortsetter nå gjennom veiledning og oppfølging.
Veien videre er å bygge videre på denne starten: utvikle materiell, starte nye grupper og sikre finansiering for videre arbeid. Målet er klart – å nå ut til foreldre og omsorgspersoner i lokalsamfunnene, slik at flere barn får vokse opp med trygghet, forståelse og kjærlighet.
ICDP i Sri Lanka er mer enn et prosjekt. Det kan se ut til at det er begynnelsen på en bevegelse – der vi har tro på at små øyeblikk av nærvær kan skape store endringer i barns liv.
